Izabela Maciejewska

Plac Zabaw, instalacja 2015 r.

Praca poświęcona dzieciom, które są najbardziej niewinnymi i tragicznymi ofiarami wojen.
Huśtawka dla dzieci z obozu na Przemysłowej, 2015. W projekcie wykorzystana została dokumentacja muralu z cyklu „Dzieci Bałut" - chłopiec z obozu dla dzieci polskich, ul Przemyslowa 16.

Plac Zabaw to koncepcja surrealistyczno-dadaistycznej instalacji z wielokolorowych obiektów: zabawek, huśtawek, drabinek, karuzeli, które jednak nie nadają się do użytku, przywołując odebrane dzieciństwo. Ich niefunkcjonalność jest także symbolem absurdu i okrucieństwa kultury wojny i zarazem antywojennym antypomnikiem. Dysfunkcyjny plac zabaw w sposób wyrazisty kontrastuje z użytecznym i funkcjonalnym otoczeniem.

Projekt był jedną z propozycji powstałych na zaproszenie do współpracy przez Pracownię Sztuki Zaangażowanej Społecznie REWIRY w Lublinie w 2015 roku.

W tym samym roku w ramach wystawy Bałuty XXI, zorganizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Centrum Dialogu w Łodzi, zaprezentowana została jedna z wizualizacji dedykowana dzieciom z Obozu na Przemysłowej. 

„Izabela Maciejewska odwołuje się do konkretnej, szczególnie bolesnej historii miejsca: istnienia na terenie getta niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej. W swojej pracy do graffiti przedstawiającego jedno z obozowych dzieci dostawia tęczową huśtawkę. Grafika ma podwójną wymowę: to hołd złożony zamęczonym dzieciom, symboliczne oddanie tego, co im się należy - beztroskiego dzieciństwa, ale i przedstawienie brutalnej utraty tego dzieciństwa - jedna z huśtawek jest oberwana, a rama z wiszącymi fragmentami zerwanych łańcuchów wygląda jak szubienica”.

Aleksandra Talaga-Nowacka, fragment recenzji z wystawy Bałuty XXI, Kalejdoskop Kulturalny Reymont, Łódź 2015


W 2017 roku artystka złożyła propozycję Centrum Dialogu w Łodzi, aby instalacja powstała na terenie Łodzi, upamiętniając dzieci z Obozu na Przemysłowej. 

Tytuł projektu: 

Plac Zabaw (dla dzieci z obozu na Przemysłowej)

Opis i cel projektu: 

Instalacja artystyczna o charakterze pacyfistycznym w przestrzeni miejskiej - nietypowy pomnik upamiętniający dzieci, które zginęły w obozach lub ucierpiały przez wojnę w jakikolwiek inny sposób. Plac Zabaw w symboliczny sposób oddawałby dzieciom należne im dzieciństwo. Byłby próbą „odczarowania” dramatycznej historii.

Obecnie przywracamy pamięć o Obozie na Przemysłowej - powstanie takiej instalacji w okolicy, gdzie znajdował się obóz, byłoby ciekawym wkładem w proces upowszechniania wiedzy na temat tych historycznych wydarzeń.

Sposób realizacji:

Chciałabym zaprosić do współpracy w projekcie innych artystów oraz mieszkańców Łodzi. Każdy kto potrafi majsterkować mógłby pomóc nam uczcić te najniewinniejsze ofiary wojny. Efektem pracy mojej i zaprzyjaźnionych artystów byłaby surrealistyczna instalacja nawiązująca w swojej formie do Placu Zabaw. Dysfunkcyjne obiekty przybierające formę nietypowych zabawek, huśtawek, drabinek nie będą się jednak nadawały do użytku, przypominając o odebranym dzieciństwie. Całość instalacji zostanie pomalowana w kolorowe paski, nawiązujące do czarno-białych pasów więziennych ubrań, jednak w tym wypadku pasy będą kolorowe. Kolor stanie się symbolicznym wzmocnieniem pacyfistycznego przekazu. Przeciwieństwem ponurej rzeczywistości. Takie działanie dałoby interesujący artystycznie efekt i zaangażowałoby społeczność do działania "od serca". 

Proponowana lokalizacja: podwórko przy ul. Przemysłowej 6 lub Park Promienistych (okolice Pomnika Pękniętego Serca).

Izabela Maciejewska

izabelamaciejewska.art.pl









sztuka video / fotografia / instalacja / rzeźba

Copyright Izabela Maciejewska I Wszystkie prawa zastrzeżone

Zamieszone na stronie projekty stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie przewidzianej w tej ustawie. Powielanie, przetwarzanie i dalsze rozpowszechnianie treści i materiałów zamieszczonych na stronie, w jakikolwiek sposób, w całości lub w części, bez wcześniejszej pisemnej zgody Autorki jest zabronione.