Izabela Maciejewska

Izabela Maciejewska urodzona w 1975 r. w Łodzi artystka multimedialna. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, dyplom w 2002 r. w pracowni Multimediów pod kierunkiem prof. Wiesława Karolaka oraz w pracowni Fotografii pod kierunkiem prof. Leokadii Bartoszko na Wydziale Edukacji Wizualnej. Ukończyła także Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi, dyplom w roku 2007 w pracowni Fotografii Kreacyjnej pod kierunkiem dr hab. Wojciecha Prażmowskiego na Wydziale Operatorskim i Produkcji Filmowej.

Zajmuje się instalacją, sztuką video, fotografią, rzeźbą, projektowaniem graficznym oraz szeroko pojętym rysunkiem i malarstwem. W swoich realizacjach łączy różne media. Motywem przewodnim jej formalnie zróżnicowanych i eksperymentalnych prac jest człowiek oraz idea przeobrażenia, transgresji, przenikania form i współistnienia światów. W swojej twórczości porusza problem samotności, stygmatyzacji i alienacji człowieka - "odmieńca"; poczucia wykluczenia oraz poszukiwania własnej tożsamości. Dotyka również tematu uniwersalizmu, nieświadomości zbiorowej oraz rytualnego i transgresyjnego charakteru sztuki. W zaangażowanych społecznie projektach opowiada się przeciwko faszyzacji i wykluczeniu. 

Jej prace publikowane były m.in. na łamach magazynu artystyczno-naukowego Woof Woof Arf Arf oraz pisma kulturalnego Fragile.
Współpracowała m.in. z Pracownią Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry" w Lublinie.
Założycielka (2005 r.) grupy artystycznej TARGOWA, zrzeszającej studentów i absolwentów PWSFTv i T w Łodzi. W latach 2006 - 2010 współzałożycielka i aktywistka portalu o sztukach wizualnych Łódź-art.pl. Od 2014 roku członkini Otwartej AkademiiOd 2017 roku członkini Stowarzyszenia Sztuka i Dokumentacja oraz grupy artystek FRAKCJA. 


Uczestniczka ponad 150. wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. na 8. Międzynarodowych Targach Sztuki Współczesnej St'art 2004, w Strasburgu, Festiwalu Sztuki Passion for Freedom w Londynie oraz Wystawy Finalistów ARTE LAGUNA PRIZE w Arsenale Weneckim). 

Jej prace znajdują się w kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, University of Southern California, w Los Angeles, Associazione Culturale Modern Contemporary Art - MoCA w Arsenale Weneckim, we Włoszech oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Angażuje się w działania na rzecz praw kobiet, mniejszości i grup społecznie wykluczonych. Wspiera liczne organizacje i akcje charytatywne m.in. Centrum Praw Kobiet, Artyści dla Olinka, Food Not Bombs, Fundacja "Replika". Prezes Polskiej Fundacji Oświatowej "Edukacja", której najważniejszą aktywnością jest edukacyjny "Projekt Słyszę" ukierunkowany na potrzeby dzieci niewidomych i słabowidzących. Dyrektor kreatywna w specjalistycznym czasopiśmie "OKO". 

Nagrody i wyróżnienia

2020 r.
Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu: Kultura w sieci

2017 r.
- II miejsce w kategorii Instalacja, Rzeźba & Performance, CELESTE PRIZE 2017, 9th International Contemporary Art Competition, edycja w ramach Frieze Week, Londyn, UK
- Finalistka 11. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Współczesnej ARTE LAGUNA PRIZE 2017, Arsenał Wenecki, Wenecja, Włochy

2016 r.
- Finalistka CELESTE PRIZE 2016, 8th International Contemporary Art Competition, Londyn, UK
- Finalistka konkursu Open Call / Think Tank lab Triennale International Festival of Contemporary Drawing, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Wrocław
- Udziału w konkursie na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 57 Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji 2017.

2015 r.

- Projekt Tęczowa Drużyna Narodowa został wyłoniony i zrealizowany w ramach konkursu projektów na akcję artystyczną: Sztuka na Giełdzie IV, Wojna Polsko-polska, Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry” w Lublinie.


2014 r.

Nagroda Publiczności na 6. Londyńskim Festiwalu Sztuki „Passion for Freedom” za pracę GHETTO XXI, Londyn

2002 r.
Nominowana do nagrody za film „Sacrum”, III Ogólnopolski i II Międzynarodowy Przegląd Kina Niezależnego „Jutro Filmu” 2002, Warszawa

1996 r.
Pierwsza lokata na egzaminie wstępnym na Wydział Edukacji Wizualnej, ASP w Łodzi

1995 r.
Laureatka II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym dla Szkół Artystycznych – Twórczość Młodych, Gdynia

1990 r.
Pierwsze wyróżnienie w Olimpiadzie Artystycznej z historii sztuki, Muzeum Sztuki w ŁodziIzabela Maciejewska, 2013

sztuka video / fotografia / instalacja / rzeźba

Copyright Izabela Maciejewska I Wszystkie prawa zastrzeżone

Zamieszone na stronie projekty stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie przewidzianej w tej ustawie. Powielanie, przetwarzanie i dalsze rozpowszechnianie treści i materiałów zamieszczonych na stronie, w jakikolwiek sposób, w całości lub w części, bez wcześniejszej pisemnej zgody Autorki jest zabronione.