Izabela Maciejewska

Pedilavium (Footwashing)

cykl performansów, inauguracja projektu artystycznego 9. marca 2016 r., Bangkok, Tajlandia
Pedilavium, performans, 09.03.2016 r., Bangkok, Tajlandia
Na ulicach Bangkoku artystka obmywa nogi osobom transseksualnym, nawiązując do chrześcijańskiego obrzędu ablucji stóp, który ma symbolizować m.in. pokorę, miłość i szacunek do drugiego człowieka.

„Według Nowego Testamentu obrzęd umywania nóg został ustanowiony przez Jezusa Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy w Wieczerniku. Gest ten ma oznaczać postawę pokory, ale przede wszystkim ofiarnej służby i miłości. Praktyka umywania nóg wspomniana jest również w pismach apostolskich (1 Tm 5,10). W Kościele rzymskokatolickim obrzęd umywania nóg towarzyszy obecnie liturgii wielkoczwartkowej, kiedy główny celebrans dokonuje symbolicznego mycia nóg zaproszonym na liturgię ubogim. W Wielki Czwartek papież co roku obmywa nogi ubogim oraz więźniom”.
źródło opisu: Wikipedia

„Papież już w pierwszy Wielki Czwartek po swym wyborze na papieża z 2013 r. obmył nogi - wbrew regułom liturgicznym - także kobietom. Ten obrzęd nawiązuje do umycia nóg przez Chrystusa jego Apostołom, więc - jak przekonywano od wieków - powinien być zastrzeżony dla mężczyzn. Ale w tym roku Watykan wydał dekret, który oficjalnie dopuszcza liturgiczne umycie nóg także kobietom w Wielki Czwartek”.
Gazeta Wyborcza 25.03.2016

24.03.2016 roku papież wykonał kolejny sensacyjny gest, obmywając nogi Uchodźcom.

Niestety, wbrew naukom Jezusa, paradygmaty społeczno-kulturowe lansowane przez katolicyzm nadal kreują wykluczenie i przemoc m.in. wobec osób transseksualnych. Czy ta sytuacja kiedykolwiek ulegnie zmianie? Obecna krucjata przeciwko tak zwanej „genderyzacji” skierowana jest przede wszystkim w osoby transseksualne, im właśnie odmawiając prawa do normalnego i godnego życia. Osoby transpłciowe zajęły miejsce obok Żydów w katolickim imaginarium Innego. Transfobia staje się coraz poważniejszym problemem na całym świecie, a ilość zabójstw na tle transfobicznym stale wzrasta.
Izabela Maciejewska

sztuka video / fotografia / instalacja / rzeźba

Copyright Izabela Maciejewska I Wszystkie prawa zastrzeżone

Zamieszone na stronie projekty stanowią utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlegają ochronie przewidzianej w tej ustawie. Powielanie, przetwarzanie i dalsze rozpowszechnianie treści i materiałów zamieszczonych na stronie, w jakikolwiek sposób, w całości lub w części, bez wcześniejszej pisemnej zgody Autorki jest zabronione.